Зависимостта не засяга само младежите – хиляди семейства се борят с проблема на родител, който злоупотребява с алкохол, наркотици или хазарт. В тези случаи вече порастналите деца поемат ролята на спасители, опитвайки се да върнат родителя към нормален живот. Те поемат отговорност, която не би трябвало да бъде тяхна, поставяйки на втори план своето собствено психично здраве и благополучие.

Фондация „За един чист живот“ се среща с този проблем все по-често – млади хора, които са уморени, наранени и изгубени, защото вместо да получават грижа и подкрепа от родителите си, те самите се грижат за тях.
ЗАЩО ПОРАСНАЛИТЕ ДЕЦА СТРАДАТ ТОЛКОВА СИЛНО
Те усещат, че носят отговорност за родителя си
Децата, израснали с зависим родител, често се превръщат в свръхотговорни възрастни. Те вярват, че ако положат още малко усилия – ако говорят, убеждават, измъкват родителя от проблеми – нещата ще се оправят. Те поемат ролята на родител на собствения си родител, без да осъзнават, че зависимостта не се лекува с грижа, любов и жертви.
Страхуват се, че ако се откажат, ще изглеждат безсърдечни
„Как да го оставя, все пак е моят баща/моята майка?“. Подобна мисъл измъчва много пораснали деца. Те не искат да бъдат „лошите“, не искат да изоставят родителя си, защото вярват, че това би било предателство. Но истината е, че когато помагат по грешния начин, те не спасяват родителя, а поддържат неговата зависимост.
Те са израснали с вина и срам
Децата на зависими родители често живеят в свят, пълен с лъжи, манипулации и скрити тайни. Те се срамуват от поведението на своя родител, но същевременно вярват, че ако бяха „по-добри деца“, той нямаше да се държи така. Този срам и вина ги преследва в зряла възраст и ги кара да се чувстват отговорни за спасението на родителя.
Родителят ги манипулира
Зависимите често използват чувствата на децата си като оръжие. Фрази като „Ти си единственият човек, който ме разбира“, „Ако ме обичаш, ще ми помогнеш“ или „Ще умра без твоята подкрепа“ карат порасналото дете да се чувства виновно, ако реши да постави граници.
Те жертват собствения си живот
Много пораснали деца спират да се фокусират върху собственото си щастие, кариера, семейство – всичко е насочено към родителя. Те изпитват хронична умора, тревожност и дори депресия, защото живеят в постоянен стрес и вина.
КАКВО СЕ СЛУЧВА, КОГАТО ПОРАСНАЛОТО ДЕТЕ НЕ ПОСТАВИ ГРАНИЦИ
- Зависимостта на родителя продължава и се задълбочава;
- Детето изпада в емоционално прегаряне (бърнаут);
- Създава токсични взаимоотношения с другите, защото не знае как да поставя здравословни граници;
- Развива съзависимост – започва да изпитва нужда да „спасява“ и други хора в живота си.
КАК ДА ПОМОГНЕМ, БЕЗ ДА СЕ РАЗРУШИМ
- Приемете, че зависимостта не зависи от вас – каквото и да правите, родителят ще спре само ако той/тя вземе това решение.
- Не поемайте вина, която не е ваша – зависимостта е заболяване, но това не означава, че трябва да унищожите собствения си живот, за да „излекувате“ родителя;
- Поставете ясни граници – обяснете какво сте готови да правите и какво не. Например: „Ще говоря с теб, когато си трезвен/а“, „Няма да ти давам пари за алкохол/дрога/хазарт“;
- Не позволявайте манипулации – ако родителят ви заплашва с думи като „Ако ме оставиш, ще се самоубия“, потърсете помощ от специалист, но не се поддавайте на шантажа;
- Фокусирайте се върху себе си – изградете живот извън ролята на спасител. Намерете свои интереси, кариера, партньор – имате право на щастие.
- Търсете подкрепа – групите за съзависими, психолози и терапевти могат да ви помогнат да се освободите от вината и да изградите здравословни взаимоотношения.
Да имаш зависим родител е огромна болка и тежест, но това не означава, че трябва да се жертваш напълно в опити да го спасиш. Помощта е важна, но тя трябва да бъде здрава и осъзната, а не разрушителна за вас самите.
Фондация „За един чист живот“ предлага подкрепа не само за зависимите, но и за техните близки, които страдат толкова, колкото и самите хора с проблеми. Ако сте в този капан и не знаете как да се измъкнете – потърсете помощ. Вие също имате право на свободен, щастлив и чист живот.
Източник: фондация „За един чист живот“ Илюстрация: Pexels
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете – има изход. Свържете се с фондация „За един чист живот“ – всеки ден от 9 до 21 ч. На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение. И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.