КАК ДА ГОВОРИТЕ С ТИЙНЕЙДЖЪР ЗА УПОТРЕБА
Тийнейджърите търсят свобода и идентичност. Те се нуждаят от вашето внимание и насоки, но искат те да казват кога и как да ги получават. На тази възраст учениците от средното училище започват да търсят също и съвети от приятелите и от социалните мрежи. Като най-активни потребители на Интернет, те съобщават за чести спекулации по темата за употребата на вещества в медиите и дезинформация от страна на връстниците си.
Вероятно се чудите как да започнете разговор за превенция на употребата на алкохол и наркотици с тийнейджър, особено когато той държи разговора да протече според неговите условия. Ето няколко изпробвани метода.
СПОДЕЛЯЙТЕ ФАКТИ БЕЗ ИЗЛИШНИ ЕМОЦИИ
Тийнейджърите ценят информацията. Бъдете честни и точни относно важни факти за алкохола и наркотици, за да им дадете възможност да вземат свои собствени информирани и здравословни решения. Помислете за споделяне на следната информация:
Зависимостта е болест.
Подобно на диабета и сърдечните заболявания, пристрастяването е хронично заболяване, което протича и засяга цялото семейство. Децата с фамилна анамнеза за пристрастяване са по-склонни да развият разстройство, свързано с употребата на вещества, но ако младежът добре познава фамилната история – това може да се окаже надеждна защита срещу ранната рискова употреба.
Всяка употреба крие риск.
Алкохолът или другите наркотици могат да предизвикат пристрастяване и да представляват сериозни рискове за здравето, особено за все още развиващите се тийнейджъри. „Най-лошият“ наркотик е този, който причинява на най-много и най-сериозни проблеми. Може да е някакъв легален или полулегален наркотик, може да е алкохол, или дори лекарство, което не се използва по медицинско предназначение.
Употребата на вещества променя мозъка на тийнейджърите.
Употребата на психоактивни вещества в периода на бурен растеж и развитие на организма може драстично да промени мозъчните връзки и това значително увеличава риска от пристрастяване, както и поява на здравословни проблеми през целия живот. Мозъчните клетки на тийнейджърите са по-чувствителен към допамин и това прави употребата на вещества по-привлекателна, въпреки многобройните негативни последици. Почти всички хора с болестта на зависимостта са употребявали алкохол или други наркотици, преди мозъкът им да достигне до зрялост.
Подрастващите не умеят да поставят граници.
Помогнете на тийнейджърите да се научат как да отстояват себе си и собствените си решения пред най-близките си приятели, пред първото си гадже или пред най-популярните съученици. Твърде вероятно е вашия средношколец да не се запознае с алкохола или други наркотици от непознат, а по-скоро от някого, когото познава добре и на когото вярва и се възхищава.
НЕ СЕ СТРАХУВАЙТЕ ДА ПОПИТАТЕ ВАШИЯ ТИЙНЕЙДЖЪР
• Какво би отговорил на приятел, който ти предлага алкохол или друго вещество?
• Какво ще направиш, ако някой, на когото държиш, не уважава твоя отказ или мнение?
• Коя е най-конфузната ситуация, в която си представяш, че може да попаднеш?
Помогнете на вашия подрастващ да формулира готов отговор за ситуация, включваща употреба на вещества. Въпреки че и простото „не“ върши достатъчно работа, така провокиран – вашия тийнейджър ще се възползва от предизвиканата „мозъчна атака“ и ще натвори много оригинални и здравословни начини за реакция в различни трудни ситуации.
БЪДЕТЕ ЛЮБОПИТНИ
Вместо винаги вие да бъдете учител и наставник, поканете вашия тийнейджър да ви понаучи на това онова. Със сигурност ще научите много нови неща – какво означава здравето за него, какво намира за рисково поведение и какви са неговите краткосрочни планове и далечни перспективи. От тази точка лесно може да преминете към разговор за грижата за здравето и темата за превенция на употребата.
ИЗПОЛЗВАЙТЕ ОТВОРЕНИ, ПРОВОКИРАЩИ РАЗМИСЪЛ ВЪПРОСИ
• На коя възраст е нормално човек да започне да пие у нас? А как е в други страни?
• Как твоите приятели определят какво е здравословен и какво е нездравословен начин на живот?
• Какво си чувал за алкохола, за никотина, за марихуаната или за райския газ?
• Според теб, какъв процент от тийнейджърите употребяват алкохол, никотин или марихуана?
• Защо мислиш, че някои хора употребяват алкохол или никотин?
НАСЪРЧЕТЕ ТИЙНЕЙДЖЪРА ДА ПОЕМЕ ОТГОВОРНОСТ ЗА ЗДРАВЕТО СИ
Учениците от средното училище, които искат повече свобода, могат да бъдат обучени да я постигнат чрез развиване на здравословни навици. Много техни избори на здравословен начин на живот са защитни фактори срещу злоупотребата с вещества.
ПРИМЕРНИ ТЕМИ ЗА СЛЕДВАЩИ РАЗГОВОРИ
• Какъв режим на хранене предпочита и как се чувства, след като са се нахранил добре?
• Как човек може да използва технологиите по здравословен начин?
• Кога и как може да се ограничи ползването на социалните медии?
• Как може човек да е във върхова форма без да употребява вещества през седмицата и през уикенда?
• Как човек може да релаксира – какви техники и специални процедури може да прилага, когато не може да заспи?
• Как човек може сам да определи чувствата и емоциите, които изпитва в сложни ситуации?
• Как здравословно може да се справя със стреса или с други негативни чувства?
• Какво би било добре човек да прави за тялото си?
• Какво трябва да дава и какво да получава човек от връзките си със здрави връстници?
И НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ
Превенцията е доживотна. Насърчаваме ви да започнете и да продължавате тези разговори с вашия тийнейджър. Така реално ще му помогнете да научи повече за алкохола и другите наркотици от здравна гледна точка.
По материали на: Hazelden Betty Ford Foundation
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.